Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Sponsorlu İçerik
18/09/2023 17:13

Arf Credit Line: Uluslararası Ödemelerdeki Likidite Sorununa Çözüm

Arf ve Stellar Geliştirme Vakfı'ndan uluslararası ödemelerde karşılaştıkları likidite probleminin çözümü için iş birliği.

Uluslararası ödemeler, hala büyük ölçüde muhabir bankacılık ve SWIFT gibi gerçek zamanlı ödeme yapılmasını sağlayamayan, yavaş ve opak networkler üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu networkleri kullanan ve aynı gün ödeme yapmak isteyen finansal kurumlar, “ön fonlama” ya da prefunding denilen bir yöntemle, alıcı ülkedeki banka hesaplarında belli bir miktardaki sermayeyi teminat olarak tutmak zorunda kalıyor.


Günümüzde 4 trilyon dolarlık sermaye, ön fonlanan hesaplarda kilitli bir şekilde duruyor. Bu kilitli sermaye, finansal kurumlar ve küresel ödemeler sektörünün geneli için gizli fakat çok büyük bir maliyet. Dahası, likiditeye erişimin zorluğundan dolayı, sektör oyuncuları hayatta kalmaya ve rekabet gücünü korumaya çalışırken sermaye bulmakla mücadele ediyor.


Uluslararası ödeme bankacılığı platformu Arf ve Stellar Geliştirme Vakfı (Stellar Development Foundation), ödeme ve para hizmeti şirketlerinin uluslararası ödemelerde karşılaştıkları likidite sorunlarını çözmek için bir araya geldi.

 

Vaka çalışması: Uluslararası ödemelerde likiditeye erişmenin yeni yolu

Problem

Lisanslı bir para transfer şirketi, çok daha büyük sermayeye sahip küresel rakiplerle mücadele etmekteydi. Şirketin iş ortağı olan para transfer noktaları, gün içinde başka ülkeye havale yapmak isteyen müşteri sayısının artması nedeniyle para kaybediyordu. Bu süre zarfında ön fonlama için yeterince sermayesi olmayan para transfer noktaları, firmanın rakipleriyle çalışmak zorunda kalıyordu. Para gönderimini kendilerinin yapabildiği bir iş modeline kıyasla, bu iş modeli gelirlerinde yaklaşık yüzde 80 oranında bir kayba neden oluyordu.


Avrupa’dan Afrika’ya yapılan para havaleleri artarken, para transfer şirketinin gelen talepleri karşılaması da giderek zorlaşıyordu. Şirketin daha fazla sermaye gereksinimi olmadan rekabet avantajı sağlayacak bir projeye ihtiyacı vardı. Şirket değişim için yeni yollar ararken birçok çözüm sağlayıcısıyla bir araya gelse de hiçbiri tüm ihtiyaçlarını karşılayacak etkin bir çözüm sunamıyordu. Likidite sorununu çözmek amacıyla bankalara kredi başvurusunda bulunan ekip, yalnızca uzun vadeli kredi seçeneklerinin olması ve teminat göstermesi gereken yüksek sermaye nedeniyle bu yoldan da vazgeçti. Haftalarca süren yoğun bir araştırmanın sonunda ekip, güvenilir iş ortakları aracılığıyla Arf’la tanıştı ve rahat bir nefes aldı.


Çözüm

Arf, şirketin teminatsız, kısa vadeli ve USDC tabanlı işletme sermayesine ulaşmasını sağlayacak, hepsi bir arada bir çözüm önerisinde bulundu. Böylece şirket, herhangi bir teminat veya ön fonlamaya ihtiyaç duymadan uluslararası ödemeler yapabilecekti.


Stellar ağı üzerinde geliştirilen Arf Credit Line, Circle'ın USDC'sinden aldığı güçle dünya çapında nitelikli ve lisanslı finansal kurumlara teminatsız ve kısa vadeli (1 ila 5 gün) işletme sermayesi sağlıyor. Finansal kurumlar, Arf Credit Line ile ön fonlama veya ek teminat gerekmeden yurt dışındaki ortaklarına aynı gün içinde para gönderimi yapabiliyor. Arf Credit Line, uluslararası ödemelerde gönderen taraflar için yoğun sermaye gerektiren iş modelini, alıcı taraflar içinse karşı taraf riskini ortadan kaldırıyor. Üstelik tüm bu işlemler USDC ile blokzincir üzerinde gerçekleştirildiğinden, para transferleri herhangi bir aracı olmadan, şeffaf bir şekilde takip edilebiliyor.


Tüm bu avantajları gören şirket, Avrupa-Afrika koridorundaki ödeme taleplerini karşılayabilmek için Arf ile iş birliği yapmaya karar verdi. İki hafta süren onboarding sürecinin ardından 2022 Kasım itibarıyla kredi limitini kullanmaya başladı.


Nasıl çalışır?

Diyelim ki şirketin Avrupa’da iş ortağı olan para transfer noktaları, Afrika'ya belli bir miktarda havale yapmak istedi. Bu işlemin gerçekleşmesi için şirketin Avrupa’daki banka hesabına para gönderirler. Arf, işlem tutarını, şirkete verilen kredi limiti üzerinden Afrika’daki yerel iş ortaklarına aktarır. Başka bir deyişle Arf, şirket adına, Afrika’daki alıcı ortakların banka hesaplarına parayı önceden yatırır.


İşlem USDC üzerinden gerçekleşir ve şirketin ortakları aynı gün yerel para ile yerel ödeme yapabilir. İşlem gerçekleştikten sonra ise şirket, Wire, SWIFT veya SEPA gibi tercih ettiği bir yöntemle Arf tarafından sağlanan Uluslararası Hazine Hesabı’na USD cinsinden ödeme yapar. Arf, bu parayı her zaman 1’e 1 oranında ABD dolarına sabitli USDC’ye çevirir.

Şirket, vadesi gelen krediyi Uluslararası Hazine Hesabı’ndan, kararlaştıran şartlar dahilinde 1 ila 5 gün arasında geri öder. Geri ödemeden hemen sonra Arf, kredi limitini yeniden açar. Böylece şirket yeniden krediye erişebilir ve likidite akışı devam eder.


Sonuç

  • Avrupa’da 800’den fazla para transfer noktası, global rakiplerden çok daha düşük ücretlerde aynı gün içinde uluslararası para transferi yapabilmeye başladı.

  • Şirketin Avrupa-Afrika koridorundaki işlem hacmi sadece iki ayda yüzde 27 arttı.

  • Şirket, Arf ile çalışmaya başladıktan sonra yalnızca 2 ay içinde 6 aylık büyüme hedefine ulaştı.

  • Kredi ve geri ödemeler, blokzincir üzerinde gerçekleşen USDC işlemleri sayesinde tamamen şeffaf hale geldi.

  • Şirket, uluslararası ödemelerde ön fonlama ve ek teminat gereksinimlerinin yanı sıra karşı taraf risklerini de ortadan kaldırdı. Böylece açığa çıkan sermaye, şirketin büyümesi için kullanılabildi.


Sonuç olarak şirket, önemli bir rekabet avantajı elde etti ve daha fazla sermayeye ihtiyaç duymadan karşı taraf riskini ortadan kaldırdı. Ayrıca, aynı hazine hesabını dünyanın dört bir yanına 7/24 ve gerçek zamanlı para göndermek için kullanabilmeye başladı. Bu sayede hizmet verdiği coğrafya genişlerken, finansal operasyonlarının yükü de azaldı.


Ortaklık, Web3 teknolojilerinin uluslararası ödemelerde likiditeye erişmek ve aynı gün işlem yapmak için tamamen regülasyonlara uyumlu bir şekilde kullanılabileceğini gösteren benzersiz bir örnek. Arf, Web3 ve geleneksel finans arasında köprü görevi üstlenerek daha geniş bir kitlenin daha iyi finansal hizmetlere erişimini sağlıyor ve küresel ödemeler sektörünü geleceğe taşıyor.


Vaka çalışmasını buradan indirebilir ve Arf Credit Line listesine buradan kaydolabilirsiniz.


Arf Hakkında

İsviçre’de lisanslı bir uluslararası ödeme bankacılığı platformu olan Arf, lisanslı finansal kurumlara dijital varlık tabanlı işletme sermayesi ve anlık ödeme hizmetleri sunarak küresel ödemeler sektörünün yoğun sermaye gerektiren iş modelini ortadan kaldırmaktadır. Arf,  Financial Services Standards Association’ın (VQF) bir üyesidir ve Kara Para Aklamayı Önleme Yasası uyarınca FINMA tarafından resmi olarak tanınmaktadır. Daha fazlası için: https://arf.one/


Arf

İsviçre’de lisanslı bir uluslararası ödeme bankacılığı platformu olan Arf, lisanslı finansalkurumlara dijital varlık tabanlı işletme sermayesi ve anlık ödeme hizmetleri sunarakküresel ödemeler sektörünün yoğun sermaye gerektiren iş modelini ortadankaldırmaktadır. Arf, Financial Services Standards Association’ın (VQF) bir üyesidir ve Kara Para Aklamayı Önleme Yasası uyarınca FINMA tarafından resmi olarak tanınmaktadır.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk